петак, 15. јануар 2010.
Petunija
Sezonska cvetnica koja je uz pelargoniju (muškatla) najrasprostranjenija letnja biljka, a naročito se mnogo sadi u žardinjere za prozore i balkone, kao i u kućnom vrtu.
Cvetovi su levkasti, zvonoliki, mogu biti jednostavni ili puni, kovrdžavi sa mirisom ili bez, veliki ili mali - ružičasti, tamno ili svetlocrveni, plavi, indigo - ljubičasti ili beli, a postoje i šareno prugaste sorte tzv. zvezda petunije.
Uzgaja se iz sitnog semena koje se seje u januaru, u finu sitnu zemlju, ili gotov supstrat. Temperatura supstrata za klijanje semena treba da bude od 22°C- 24°C uz visoku vlažnost vazduha 100%, sve do pojave klice, onda se temperatura smanjuje kao i vlažnost vazduha. Za 4-5 nedelja uz redovno provetravanje, prihranu i zaštitu razviju se biljčice spremne za pikiranje. Presađivanje počinje kad se formira najmanje jedan par pravih listova, u male saksije prečnika 6 cm. Dalja briga o rasadu se svodi na preventivna prskanja preparatima na bazi bakra, prihranu i obavezno razmicanje saksija da bi se izbeglo izduživanje biljaka i njhovo poleganje. Dnevna temperatura u ovom periodu se održava između 16°C i 24°C, a noćna između 14°C i 18°C. Do pojave cvetova prođe još 5-6 nedelja (od pikiranja). Napolje se iznosi i presađuje u veće saksije ili žardinjere u aprilu kad prođu pozni prolećni mrazevi.
Uzgoj je dosta težak, pa je najbolje kupiti već gotov rasad.
Za obilno cvetanje traži istočnu ili zapadnu ekspoziciju. Može se saditi i na južnoj strani ali sa podnevnim hladom da bi se izbegla svenulost biljke. Na severnoj strani gubi postojeće cvetove, pupoljci prestaju da se stvaraju, i najčešće je napadaju vaši, postaje lepljiva i polako vene.
Traži redovno i obilno zalivanje sa kišnicom ili odstajalom vodom i to najbolje rano ujutro dok je list još hladan da bi se izbegle ožegotine na listovima i cvetovima. Na svakih 10-ak dana zalivati sa dodatkom prihrane za cvetanje (veći procenat fosfora i kalijuma nego azota).
Dalja nega obuhvata uklanjanje uvelih cvetova, da bi se povećalo stvaranje novih pupoljaka, a ne stvaranje semena.
Пријавите се на:
Објављивање коментара (Atom)
Kada uklanjam uvele cvetove, da li ih samo iščupam ili treba da isečem njihovu grančicu?
ОдговориИзбриши